Żywa Biblioteka OnLine

Główną metodą w naszym projekcie była ‘Żywa biblioteka’. Hmm... jak biblioteka może ożyć? Wystarczy papierowe książki zastąpić ludźmi. Jak może nam to pomóc edukacyjnie? Książkami zostają osoby, które w swoim życiu były postrzegane stereotypowo, ktoś był do nich uprzedzony...

Osoba żyjąca z niepełnosprawnością, nauczyciel, były więzień, przedstawiciel mniejszości seksualnej, imigrant... Każda z tych osób może być narażona na niewłaściwe postrzeganie.  Jeśli nigdy w swoim życiu nie mięliśmy osobiście szansy zapytać przedstawicieli tych części naszej społeczności o ich życie możemy stworzyć sobie mylne wyobrażenie o nich.

W naszych społecznościach osoby dyskryminowane są ze względu na swoją przeszłość, zawód, pochodzenie, wyznanie, poglądy, orientację, kolor skóry.

Żywa Biblioteka została stworzona, aby podważać uprzedzenia, wobec wszystkich, którzy ich doświadczają. Rozmowa z Żywą Książką może być początkiem poszukiwania rzetelnych informacji, a spotkanie autentycznej osoby reprezentującej interesującą nas grupę może pomóc odpowiedzieć na te pytania, których normalnie nie mielibyśmy szansy zadać.

 

Sprawdźcie jakie książki czytali uczestnicy naszego projektu oraz przeczytajcie ich wrażenia po zakończeniu eventu.

Image

„Miałam okazję przeczytać cztery osoby. Z każdą z nich rozmawiałam przez 25min. To było bardzo interesujące poznać prawdziwe historie, prawdziwych ludzi. Ich doświadczenia, emocje, uczucia, oraz to jak zachowują się w różnych sytuacjach. Niektórzy z nich wydawali się mi bliscy, ponieważ miałam z nimi coś wspólnego. Problemem było to, że czasem 25 min to było za mało. Chciałam słuchać ich więcej i więcej. I tak było to bardzo interesujące i pomocne. Przełamałam stereotypy dotyczące niektórych grup ludzi. Opowiem innym osobom o tym, że te stereotypy nie są prawdą.”

Tetiana Andriiuk

Image

„Uważam, że Żywa Biblioteka jest bardzo dobrą metodą ponieważ ludzie, którzy nie są niepełnosprawni mogą nie wiedzieć jakie problemy mają osoby niepełnosprawne. Osoby niepełnosprawne tak samo potrzebują towarzystwa drugiej osoby, a osoby pełnosprawne – nie wiem od czego to zależy – mogą się wstydzić, albo nie wiedzieć jak się zachować przy osobie niepełnosprawnej. Żywa Biblioteka daje okazję żeby zapoznać się z osobami niepełnosprawnymi”

Dominika Jóźwiakowska

Image

„Ludzie opowiadali o swoich doświadczeniach. Chcieli pomóc innym zawalczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To na prawdę niesamowite. Oni byli tacy otwarci, optymistycznie nastawieni do rozmowy z innymi. Chcieli dzielić się informacjami i swoją wiedzą. Rozmawiałam z książką zatytułowaną ‘Węgier w Wielkiej Brytanii’. Opowiedział nam o tym jak jest postrzegany jako cudzoziemiec, o pewnej hierarchii z tym związanej. Rozmawiałam też z osobą niedosłyszącą. Ona również opowiedziała historie ze swojego życia. O tym jak państwo wspiera takie osoby, o tym że prowadzi normalne życie, jak studiuje. Rozmawiałam też z osobą, która nie ma rąk. On jest wolontariuszem i uważam że to niesamowite. Rozmawiałam też z przedstawicielką społeczności LGBT. Opowiedziała o podejściu jej rodziny do tematu, o tym że otrzymała wsparcie. Powinniśmy być bardziej otwarci i optymistyczni.

Olga Dvorova

Image

„Każdy wybierał te książki, które chciał. Dzięki Żywej bibliotece nauczyłem się kontaktu – ja akurat - z osobami niepełnosprawnymi. To szczególnie mnie ucieszyło”.

Jakub Wójcik

Image

„Jak to wygląda od strony organizacyjnej? Przed rozpoczęciem eventu musimy przygotować opisy książek, odbyć z nimi trening. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku tych, którzy są książkami po raz pierwszy. Czytelnicy muszą zapoznać się z zasadami wypożyczania. Wszystko musi odbywać się bezpiecznie, w atmosferze wzajemnego poszanowania. Nasza Żywa Biblioteka odbywała się OnLine. Trzeba było tutaj przetestować aplikacje i sprzęt by wszystko odbyło się bez zakłóceń. Cieszymy się, że włożona w przygotowanie praca przyniosła zamierzone efekty”.

Karolina Szczepanik

Zapraszamy do odwiedzin stron www

Image
Image
WELCOME TO OUR LIBRARY